Mobilni ortodontski aparatići nose se u ranijoj dobi,u mješovitoj denticiji. Oni mogu biti samo za jednu čeljust – monomaksilarni (aktivne ploče) ili za obje čeljusti -bimaksilarni (aktivator, bionator).
Njih pacijenti sami mogu staviti i izvaditi iz usta,zato se i zovu mobilni aparatići. Važno je naglasiti da je kod terapije mobilnim napravama izuzetno važna suradnja i želja djeteta da nosi aparat jer, da bi terapija bila uspješna, aparatić se mora nositi 14 do 16 sati dnevno.
Mobilnim aparatićima ne mogu se pravilno i potpuno ispraviti jako rotirani ili nagnuti zubi te zubi koji su nikli na krivom mjestu. Za takve anomalije koriste se fiksni aparatići. Terapija mobilnim ortodontskim napravama uglavnom je prva faza terapije, koju započinjemo u ranijoj dobi i kojom ispravljamo položaj čeljusti,odnosno zagriz pacijenta, a nakon toga postavlja se fiksni aparat kojim korigiramo položaj zuba,odnos čeljusti i završavamo sa aktivnim dijelom terapije. Ukoliko se problem ne riješi u mlađoj dobi, on s vremenom postaje teži i kompliciraniji.